PC, TV, monitory - co sem vše patří?

Tato elektrozařízení sem patří:

Velkoplošné obrazovky, nástěnné displeje, sportovní časomíry, monitory (klasické počítačové monitory, podkladní či objednávkové systémy se zobrazovací jednotkou), tablety a čtečky, televize (všechny druhy technologií a úhlopříček), LCD panely a fotorámečky, notebooky, ultrabooky, laptopy, navigace a meteostanice s obrazovkou větší než 100 cm2, interaktivní tabule a další.

Proč recyklovat?

Díky recyklaci, můžeme získat zpět suroviny jako plasty nebo kovy a ušetříme tak mnoho energie i životní prostředí. Pokud například tablet nezrecyklujete ekologicky správně, ale jednoduše ho hodíte do popelnice, tak při jeho rozbití dojde k uvolnění nebezpečných látek jako kadmia nebo olova do půdy, podzemních vod a při spalování i do ovzduší.

PS: Pokud na produktu najdete přeškrtnutou popelnici znamená to, že tento výrobek nepatří do popelnice na směsný odpad, ale je určen k ekologické recyklaci. 

Věděli jste, že se daří v EU ekologicky zrecyklovat pouze okolo 40% elektroodpadu? Přímo v Česku je to okolo 56%, nejsme tedy pod průměrem, ale ani nijak nevynikáme.

Jak probíhá recyklace a kam odvézt?

Jednoduše můžete tyto produkty dovézt do sběrného dvora, místa zpětného odběru, nebo odnést na prodejnu, kde kupujete nový produkt Také se můžete zapojit do projektu Recyklujte s hasiči a odevzdat spotřebič místnímu sboru dobrovolných hasičů. Všechny tyto cesty pak vedou do specializovaných míst, kde dojde k ekologickému zpracování.

Jak probíhá samotná recyklace elektrozařízení v této skupině? Nejdříve dochází k oddělení části, které obsahují nebezpečné látky, které se nachází nejčastěji v samotné obrazovce. Poté dochází k oddělení kovových, nekovových a plastových částic, a to buď ručně, nebo drcením. Z těch se následně vyrábí nové produkty.

„Věděli jste, že nejlepším „recyklátorem“ elektroodpadu je Bulharsko? Obyvatelům se tam daří odevzdat až 110 % veškerého elektronického a elektrického odpadu.“