Většina z nás za život vyprodukuje až jednu tunu elektroodpadu! Pomáhá recyklace

05.09.2023

Ekologie, udržitelnost, recyklace. Témata, o kterých se v posledních letech mluví tolik, že to jednoho může začít otravovat. Pravdou ale je, že nikdy nebyla tolik aktuální. V každé domácnosti funguje celá řada elektro spotřebičů, které průběžně obměňujeme. A tak vyřazujeme ty staré, nepotřebné. Ale co s nimi? Z minulosti si můžeme vybavit vzpomínky na spotřebiče odložené u popelnic, podél silnic a dokonce i v přírodě. To už dnes naštěstí není tak časté. Míst, kde můžeme staré elektro služebníky odložit s čistým svědomím, je celá řada.

Elektrospotřebiče jsou nedílnou součástí drtivé většiny domácností. Těžko si bez nich umíme představit každodenní život, který je díky nim výrazně lehčí. Na tom, že se spoléháme na pomocníky, jejichž schopnosti a dovednosti jsou čím dál propracovanější, není nic zlého. Měli bychom ovšem vědět jak nakládat s těmi, které už nepotřebujeme.

"Vaše stopa! Člověk podle odhadu za svůj život vyprodukuje 1 tunu elektroodpadu."

Třídit může každý, jen vědět jak

Před tím, než starý spotřebič vyprovodíme ze svých domovů, je na místě otázka: Je stále funkční? Pokud ano, darujme ho někomu, kdo jeho služby ještě ocení. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáme, můžeme zvolit projekt společnost Elektrowin, Jsem zpět. Ten dává šanci starším zařízením, které po kontrole provozuschopnosti dostávají k dispozici charity a neziskové organizace. Je ale důležité zvážit, zda není zastaralý a potenciálně škodlivý či dokonce nebezpečný.

Případně ho vyměňte za nový. Tuto službu nabízí řada prodejců. Koupíte nový, starý jim necháte a oni se o něj postarají v souladu s dobrým svědomím i platnými směrnicemi. Některé prodejny tuto službu nabízí i bez nutnosti nákupu nového zboží.

Je už za hranicí životnosti? Pak jej pošleme dál do recyklačního procesu. K tomu nás ostatně nabádá i symbol přeškrtnutého koše na kolečkách.

Symbol přeškrtnutého odpadkové koše jasně nabádá k odložení elektrospotřebiče na správné místo, kde jeho části ještě dokáží zužitkovat. Vyfoceno na zadní straně dětské hrací knihy.
Symbol přeškrtnutého odpadkové koše jasně nabádá k odložení elektrospotřebiče na správné místo, kde jeho části ještě dokáží zužitkovat. Vyfoceno na zadní straně dětské hrací knihy.

Třídění dělá frajery

Tím, že staré spotřebiče odevzdáte tam, kde je dokážou ještě použít, významným způsobem pomáháte zmírnit dopady na naše životní prostředí, které bohužel kvůli našemu pohodlí dost trpí.

"Věděli jste, že v EU se daří ekologicky recyklovat pouze okolo 40 % elektroodpadu? Přímo v ČR je to zhruba 56 %. Nejsme tedy pod průměrem, ale ani nijak nevynikáme."

Možná vám argument, že třídění člověku přináší dobrý pocit, připomíná spíš slabou hru na city. Ovšem fakt, že výrazně šetří peníze, už by zafungovat mohl. "Recyklací elektrospotřebičů může být získána množství cenných surovin, které mohou být znovu použity a zpracovány na nové výrobky. Recyklací také pomáháme snížit množství odpadu na skládkách a tím i snižovat náklady na nakládání s odpadem," uvádí Zaostřeno na elektro. A dále dodává: "Věděli jste, že od roku 2021 musí při prodeji nových elektrozařízení obchodník uvést na účtence výši recyklačního příspěvku, který byl odveden na zpracování elektrozařízení po skončení jeho životnosti? Tato problematika spadá pod záštitu Ministerstva životního prostředí a řídí se zákonem č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností."

Mimochodem, mnohá elektrozařízení, jako jsou počítače, laptopy, chytré telefony a další, obsahují velkou spoustu vašich citlivých údajů a dat. Předtím, než je vyhodíte, je tedy na místě všechna smazat. O tom proč a jak, si povíme zase příště.

Za projektem Zaostřenonaelektro.cz stojí společnost ELEKTROWIN a.s. Jejím krédem je: "Správné třídění a recyklace je klíčem ke spokojené budoucnosti." Elektroodpad totiž tvoří jednu z nejrychleji rostoucích kategorií a je třeba myslet na budoucnost naší planety a také včas jednat.