Mezinárodní den elektroodpadu: 14. říjen, den, kdy je čas zamávat starým spotřebičům
Všechno staré, vysloužilé a dále nepotřebné elektro musí z domu! To by se v říjnu mohlo - a dokonce i mělo - stát heslem pro mnohé české domácnosti. Ty totiž podle posledního průzkumu společnosti Elektrowin stále schraňují staré spotřebiče, které by v případě recyklace mohly posloužit při výrobě nových zařízení a tak výrazně pomoci ušetřit životní prostředí. Ideální příležitostí dát starým krámům opět smysl nabízí 14. říjen, Mezinárodní den elektro odpadu.
Většina z nás už dobře ví, že třídit se dnes dá i elektro. Zastaralý, rozbitý - zkrátka nepotřebný spotřebič stačí jednoduše odnést k určenému kontejneru, v případě větších pomocníků je pak potřeba je odvézt do sběrného dvora nebo k mnoha prodejcům, kteří je přijímají.
Pro ty, kteří kromě správného životního stylu vyznávají i hlubší životní smysly, je tu ještě další šance - vyřazené spotřebiče odevzdat k recyklaci symbolicky na Mezinárodní den elektroodpadu, který připadá na 14. října. Prohledejme sklepy, půdy i šuplíky a vše, co kdysi fungovalo na elektřinu, ať už s pomocí zástrčky do sítě nebo baterií, vyprovoďme z domu. Výmluvy i sentiment stranou. Máme na to hned tři dny. Recyklační víkend už po osmé v řadě pořádá Národní technické muzeum s kolektivním systémem Elektrowin.
Pošli to dál
Odevzdáním starých spotřebičů ulevíme sobě i planetě. Pročistíme vlastní domácnost - nejen hospodyňky vědí, že místa nikdy není dost - získáme také příležitost koupit si domů něco nového a výrobcům spotřebičů dáme k dispozici materiál, který by nám jinak jen zbytečně stárnul v koutě, zatímco příroda by trpěla těžbou dalších a dalších surovin, které by při troše snahy nebyly potřeba.
Pokud k sobě budeme upřímní, je jasné, že bez výdobytků moderních technologií už by se dnes chtělo žít málokomu. To pohodlí, jaké nám dopřávají, ta rychlost, s jakou pracují, kolik času díky nim ušetříme… jedním slovem paráda! K nesporným výhodám, které dnešní doba nabízí, bychom ale měli umět přistupovat s pokorou a schopností vše dobré posílat dál. A tím dobrým jsou právě materiály, z nichž jsou elektrospotřebiče vyrobené. Věděli jste, že elektroodpad obsahuje průměrně 60 % železných a 4 % neželezných kovů, například hliník, měď, ale i zlato, stříbro a platina? Dále je to 26 % plastů a 2 % skla.
A abychom nezapomněli na druhou stranu mince, musíme zmínit, že recyklací starých spotřebičů zabráníme úniku mnoha nebezpečných a škodlivých látek, které obsahují. Jen namátkou - chladící kapaliny, rtuť, kadmium - to vše recyklační společnosti umí spolehlivě zachytit a zlikvidovat.
Těžké loučení
Smutným faktem je, že my Češi máme v třídění elektra ještě dost velké rezervy. Do třídíren se každý rok nedostanou tuny pomocníků, kteří už mají nárok na druhou šanci, jež jim recyklace dává. Důvody jsou různé - k něčemu nás poutají vzpomínky, něco si schováváme pro strýčka příhodu a jindy jsme prostě líní spotřebič odvézt, kam patří. A co že si to doma, lidově řečeno, nejčastěji syslíme? Počítačové myši, počítače samotné, notebooky, mobily, akt nářadí, chytré hodinky, wi-fi routery, sluchátka, naslouchátka, elektrické kartáčky, e-koloběžky a také hračky. To všechno se nám povaluje v krabicích, pytlích, skříních a kdoví kde ještě a sedá na to prach.
Společnost Elektrowin spolu se vzdělávacím programem Recyklohraní aneb Ukliďme si svět uspořádaly průzkum, která přinesl konkrétní čísla. Češi si na památku nechávají 40 % mobilních telefonů, dalším kostlivcem bývají třeba lednice, které si schovává pětina z nás!
Pojďme si tedy připomenout, že vypojením spotřebiče ze zásuvky, jeho život nekončí. Možná už nebude sloužit v podobě, v jaké ho známe, ale dá vzniknout novým, výkonnějším technologiím, které zpříjemňují životy nás všech. Tak neleňme a zapojme se nejen na Mezinárodní den elektroodpadu do říjnové výzvy, kterou vyhlašuje WEEE Forum, sdružující 50 organizací zajišťujících zpětný odběr elektrozařízení ve 33 zemích po celém světě.
Chcete o recyklačním koloběhu elektra vědět více? Pak si po vytřídění starých spotřebičů odpočiňte u webu Zaostřeno na elektro, kde zjistíte všechno, co vás zajímá. Najít si ho můžete i na Facebooku.