Jak třídit žárovky aneb teď vám svitne: Není žárovka jako žárovka

13.11.2023

Svítíš, svítím, svítíme. Venku už úřaduje podzim a to znamená jediné, dny se krátí a přirozeného světla ubývá. To ale pro lidstvo posledních cca 150 let není žádný problém. Vidět i po setmění pomáhají žárovky - doma, v práci, ve škole, v tělocvičně, v knihovně, na zastávce MHD, ve vlaku - zkrátka kdekoli. Když jednou pro vždy žárovky zhasnou, okamžitě se sháníme po nových. Zdaleka ne každý už se ovšem zajímá o to, co se s nimi děje dál.

To máte - lustr v obýváku, k němu lampu, možná i dvě, totéž nám svítí v ložnici a v dětském pokoji. Světlo pochopitelně nesmí chybět ani v koupelně, na wc či v chodbě. Žárovky jsou samozřejmou výbavou každé domácnosti. Napadlo vás někdy spočítat, kolik jich osvětluje právě váš domov? Ti, kteří žijí sami, jich najdou jen pár kousků, ovšem početnější rodiny budou mít doma desítky žárovek. A ty je čas od času potřeba vyměnit a hlavně vyhodit.

Kolik žárovek přesně v Česku každý večer svítí, asi nikdy nikdo přesně nespočítá. Web Dům a zahrada ovšem před sedmi lety přinesl konkrétní číslo, v českých domácnostech podle něj už tehdy svítilo 66,5 milionů žárovek, což bylo o 2,5 milionu více než v roce předchozím (2015). Že se od té doby jejich počet ještě zvýšil, si tedy asi umíme domyslet. A stejně tak si dokážeme představit to ohromné množství zdrojů světla, které končí v odpadu. A právě tady nastává velmi důležitý okamžik, který ovšem někdy podceňujeme - jak správně vyhodit žárovku?

Není žárovka jako žárovka

Na trhu jsou v současnosti čtyři základní druhy žárovek:

  • klasické (wolframové)
  • halogenové
  • úsporné (kompaktní)
  • LED

Každá má jiné vlastnosti, životnost a také potřeby při likvidaci. A právě o poslední část jejich životního cyklu nám teď jde. Kam tedy které patří?

Wolframové a halogenové zdroje světla můžeme s klidným svědomím odložit do směsného odpadu. Faktem je, že wolframové žárovky se v Česku (a nejen tady) nevyrábí už řadu let. Stejně tak už dlouho platí omezení výroby těch halogenových. Přesto je dost možné, že je objevíte třeba u starších příbuzných, nakonec zákaz platí prodeje, nikoli používání.

Nejedná se o nebezpečný ani elektroodpad a proto patří do koše spolu s ostatním dále netříditelným odpadem. A to i přesto, že jsou ze skla. Jeho oddělení je ovšem v domácích podmínkách obtížné a nebezpečné. Pokud se vám ale stane, že wolframovou či halogenovou žárovku rozbijete, střepy samozřejmě do kontejneru na sklo vysypat můžete. Se zbytkem tam, kam už bylo řečeno.

Zářivky a LED žárovky už ale je třeba odkládat s rozmyslem. Patří buď do kontejnerů na vysloužilé elektro či do sběrných dvorů. Týká se to výbojek, LED žárovek, lineárních žárovek i těch úsporných.

Zářivky obsahují luminofor či rtuť, která je extrémně jedovatá. Množství rtuti z jediné žárovky dokáže otrávit až 10 000 litrů vody! Patří tedy do sběrného dvora, kde ji umí zlikvidovat bez rizika. Odevzdat ji můžete i v obchodě s elektrem.

A tolik oblíbené LED žárovky lze až z 96 % recyklovat. Mezi znovu použitelné materiály patří sklo (poslouží pro výrobu technického materiálu i nových zářivek), plast, kovy (znovu použitelné třeba jako součástky pro jízdní kola) i zmíněná rtuť (tu využije chemický průmysl).

Abyste nemuseli dlouze pátrat, kam že se s nimi právě Vy máte vydat, najít si nejbližší možné místo můžete hned teď a tady.

Jedna hodina odbila, lampa se nám rozbila!

A co když rozbijete zářivku? Netřeba panikařit, jen dodržte pár základních rad:

  • děti a domácí mazlíčky dostaňte do bezpečné vzdálenosti, ideálně do vedlejší místnosti
  • otevřete okno a snažte se nevdechovat výpary z rozbité zářivky
  • na úklid si vezměte rukavice nebo jakkoli jinak zabraňte styku rozbité zářivky s kůží
  • střepy ukliďte za pomoci nástrojů, které můžete postrádat, měli byste je zlikvidovat spolu s rozbitou zářivkou
  • zbytky zářivky, byť rozbité, spolu s materiálem, s nímž jste nepořádek uklízeli, patří do sběrného dvora

Na závěr přidáváme varování - za neekologickou likvidaci LED žárovek a zářivek padají pokuty. To je ale jen maličkost ve srovnání s tím, co rozkládající se nebo rozbité žárovky mohou způsobit na černých skládkách.